Żelowy, kwasowy czy AGM? Jaki akumulator będzie najlepszy do łodzi?

akumulatory

Wybór odpowiedniego akumulatora do łodzi jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na wydajność i bezpieczeństwo użytkowania jednostki pływającej. Warto zatem poznać najważniejsze cechy poszczególnych typów akumulatorów oraz ich zalety i wady.

Akumulatory żelowe – trwałe i bezobsługowe

Akumulatory żelowe to jedna z popularnych opcji dla właścicieli łodzi. Ich główną zaletą jest fakt, że są bezobsługowe, co oznacza brak konieczności uzupełniania elektrolitu czy sprawdzania poziomu płynu. Dzięki temu są one również bardziej odporne na korozję. Ponadto, akumulatory żelowe są trwałe i mają dłuższą żywotność niż inne rodzaje akumulatorów do łodzi. Wysoka odporność na wstrząsy oraz możliwość pracy w różnych pozycjach sprawiają, że są one idealne do zastosowań w trudnych warunkach, takich jak na łodziach czy jachtach. Warto jednak pamiętać, że akumulatory żelowe są zazwyczaj droższe od innych typów oraz wymagają specjalnych ładowarek.

Akumulatory kwasowe i AGM – popularne i wszechstronne

Akumulatory kwasowe są najbardziej rozpowszechnionym typem akumulatorów do łodzi. Ich główną zaletą jestniższa cena w porównaniu z akumulatorami żelowymi oraz możliwość łatwego uzupełniania elektrolitu. Jednakże, wymagają one regularnej obsługi i kontrolowania poziomu płynu, co może być uciążliwe dla niektórych użytkowników. Z kolei akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) to rodzaj akumulatorów kwasowych, które charakteryzują się lepszą wydajnością i trwałością. W akumulatorach tych elektrolit jest wchłaniany przez matę szklaną, co sprawia, że są one mniej podatne na przecieki i korozję. Akumulatory AGM są również bardziej odporne na wstrząsy oraz mają dłuższą żywotność niż tradycyjne akumulatory kwasowe. Ich wadą jest jednak wyższa cena w porównaniu z akumulatorami kwasowymi.